تبلیغات
مشاهیر و نام آوران ایران زمین - پروفسور محسن کاوه راد
پروفسور محسن کاوه راد Mohsen Kavehrad

 

Mohsen Kavehrad

 

متولد یازدهم دیماه  1329
 
پروفسور محسن کاوه راد استاد دانشکده مهندسی برق در دانشگاه ایالتی ینسیلوانیا می باشند. ایشان مدرک لیسانس را در مهندسی برق از پلی تکنیک تهران (1973)  مدرک فوق لیسانس را در مهندسی برق از پلی تکنیک وستر در ایالت ماساچوست آمریکا (1975) و دکترای خود را در رشته مهندسی برق (رشته مخابرات)  از دانشگاه پلی تکنیک بروکلین دریافت نمودند (1977).

پروفسور کاوه راد از سال 1978 تا 1981 با کمپانی های Fairchild و GTE در زمینه مخابرات فضایی همکاری می کردند. در دسامبر 1981 ایشان به آزمایشگاه  تحقیقاتی (Bell Laboratories) در امریکا پیوستند. از جمله فعالیت های ایشان در این آزمایشگاه می توان به تحقیق ، تکمیل و مهندسی سیستم های مخابراتی گوناگون اشاره کرد.

در ماه مارس 1989 دکتر کاوه راد بعنوان پروفسور در دانشگاه اوتاوا در کانادا کار دانشگاهی را شروع کرده و در مدت زمان همکاری ایشان با این دانشگاه ، پروفسور  کاوه راد مدیریت آرمایشگاه "تحقیقات مخابرات"، مدیریت آزمایشگاه "شبکه های فتونیک ..  مدیریت پروژه ، "مخابرات و تئوری اطلاعات اونتاریو". مدیریت پروژه در مرکز تحقیقات مخابرات کانادا و مدیریت مرکز تحقیقات مخابرات اوتاوا- کارالتون را نیز به عهده داشتند.

تابستان 1991 را دکتر کاوه راد بعنوان مشاور در آزمایشگاه NTT در ژاپن گذراندند. همچنین ایشان به مدت 6 ماه با کمپانی NORTEL در اوتاوا بعنوان فرصت مطالعاتی همکاری می کردند. در ژانویه 1997 پروفسور  کاوه راد به دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا بعنوان پروفسور در دانشکده مهندسی برق ملحق شدند. در آگوست 1997 بعنوان مدیر "مرکز تحقیقات مخابرات و اطلاعات" منتصب شدند. در سال 2004 دکتر کاوه راد مدت 6 ماه را در آزمایشگاه AT&T Shannon در نیوجرسی گذراندند.

پروفسور  کاوه راد در زمینه های مخابرات ماهواره ای. مخابرات ثابت و سیار. مخابرات لیزر در اتمسفر. فیبر نوری و شبکه های فیبر نوری فعالیت های تحقیقاتی داشته اند. در حال حاضر از جمله علایق ایشان تحقیق در زمینه تکنولوژی سیستم. معماری شبکه و شبکه های مخابرات نوری می باشند. در مدت زمان فعالیت آکادمیک ، دکتر کاوه راد چندین تز دکترا را نظارت و تکمیل نموده اند. دانشجوهای ایشان در حال حاضر ازجمله بهترین ها در صنعت و محیط های آکادمیک می باشند.

فعالیت های تحقیقی دکتر کاوه راد در زمینه مخابرات دیجیتال بی سیم و شبکه های فیبر نوری منجر به اخذ درجه IEEE Fellow در سال 1992 شد. این یکی از بالاترین درجات علمی مهندسی برق میباشد.  در زمان همکاری با آزمایشگاه Bell دکتر کاوه راد 3 جایزه ویژه برای نتایج تحقیقاتشان در زمینه های سیستم های مخابرات بی سیم . جایزه TRIO برای اختراع  " کوپلر نوری غیر فعال"، جایزه IEEE VTS Neal Shepherd یرای  بهترین مقاله. 3 جایزه بهترین مقاله از انجمن IEEE Laser and Electro-Optic و مدال طلا از طرف " مرکز علوم مهندسی کانادا" برای بهترین تز دکترا دریافت نمودند.

پروفسور  کاوه راد به عنوان محقق در محافل معتبر دنیا شناخته شده هستند و به کنفرانس های بین المللی متعدد بعنوان سخنران دعوت شده اند. تحقیقات ایشان در طی 3 دهه در بیش از 300 مقاله علمی در مجلات بین المللی و نیز چندین کتاب و اختراع (ثبت شده) منتشر شده است.

در سال 1994 از پروفسور  کاوه راد ازطرف وزیر صنعت کانادا بعنوان رهبر تحقیقات و تکمیل شاهراه اطلاعاتی کانادا نام برده شده است.

اخبار مربوط به اختراعات ایشان در محافلی چون تایمز نیویورک و BBC لندن و ….. غیره بارها به چاپ رسیده است.

در زندگی شخصی ، پروفسور  کاوه راد از مطالعه و سرودن اشعار فارسی لذت برده و معتقدند، همانطورکه اختراعات در علوم و مهندسی کار مغزند اشعار اختراع قلب (روح) میباشند و حتی در ابداع مهندسی ارتباط قلب و مغز نقش مهمی را میتواند  ایفا نماید.

 

 


 

 

انتقال داده هاى اینترنتى با استفاده از برق فشار قوى

یک محقق ایرانى موفق شده است مشکل انتقال داده هاى اینترنتى با
استفاده از برق فشار قوى را حل کند.
چند شرکت اروپایى و آمریکایى سرگرم انجام آزمایشهایى هستند که بر
اساس آنها مىتوان سیستمهاى پر قدرت اینترنت موسوم به اینترنت با باند
عریض را به صورت علایم الکتریکى با تواتر بسیار زیاد، از طریق خطوط برق
فشار قوى که در همه شهرها و روستا موجود است انتقال داد.
یکى از محدودیتهایى که براى این سیستم وجود دارد آن است که زمانى که
خطوط برق از دکلها منشعب مىشوند این امر موجب انعکاس در علایم اینترنتى
و در نتیجه پایین آمدن کیفیت آنها مىشود.
اما به نوشته ماهنامه علمى "ساینتیفیک آمریکن " یک گروه از محققان در
دانشگاه ایالتى پنسیلوانیا به سرپرستى یک مهندس ایرانى به نام محسن کاوه
راد در کنفرانس مخابرات و شبکه هاى تجارى که موسسه مهندسان برق و
الکترونیک در آمریکا برگزار کرده اند اعلام کردند که توانسته اند راهى براى
حل این مساله پیدا کنند.
کاوه راد و همکارانش با استفاده از شبیه سازى رایانه اى به بررسى این
نکته پرداختند که اگر با استفاده از ترانسفورماتورها و وسایل دیگر، خطوط
الکتریکى را سنکرونیزه کنند چه تاثیرى در انتقال علایم اینترنتى خواهد شد.
در این آزمایش روشن شد که با این تمهیدات مىتوان میزان انعکاس علایم
اینترنتى را به حداقل کاهش داد و در نتیجه با استفاده از خطوط برق فشار
قوى علایم اینترنتى را با سرعت چند صد مگا بایت در هر ثانیه به نقاط مختلف
منتقل نمود.
این سرعت به مراتب بیش از سرعت کابل یا دى.اس .ال است .
تنها نکته اى که به گفته کاوه راد مىباید مد نظر قرار گیرد هزینه
استفاده از این تمهید جدید است زیرا کاربرد ترانسفورماتورها و ادوات دیگر
مىتواند بر روى علایم رادیویى تاثیر بگذارد.

  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای