تبلیغات
مشاهیر و نام آوران ایران زمین - آرامگاهی بسیار شبیه به آرامگاه كوروش هخامنشی
 گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی . بنای  گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی  در پاسارگاد  است در منطقه ارم (در شرق جاده برازجان به کازرون) واقع شده است و قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد برمی‌گردد.

بنای تاریخی گور دختر واقع در روستای بزپر (پشت پر) ‌‌٥٠ كیلومتری شمال شرقی برازجان قرار گرفته است. ساختمان اصلی به شكل مكعب مستطیل بوده كه دارای سه پلكان در اطراف و پوش سقف خرپشته‌ای كه به شكل نیم استوانه خالی است كه احتمالا جایگاه قرار گرفتن جسد بوده است كه درست همین اصول و فرم در آرامگاه كوروش در پاسارگاد به كار رفته است. كل بنا از ‌‌٢٤ قطعه سنگ در ابعاد مختلف و بوسیله بست‌های دم چلچله‌ای به همدیگر مربوط گردیده و مثل سایر بناهای هخامنشی هیچگونه ملاتی در آن یافت نمی‌شود. در سنگها سوراخ‌هایی تعبیه شده که با بست‌های آهنی به هم وصل می‌شوند. كل آرامگاه بر روی یك تخته سنگ بنا شده كه هم اكنون قسمتی از آن در جهت شمال آرامگاه نمایان می‌باشد و این روند یك شیوه معماری در دوران هخامنشی بوده است و به جهت استحكام و پابرجایی بنا انتخاب شده است. بر بالای این مقبره قسمتی فرورفتگی شبیه به یك قاب وجود دارد كه احتمالا جایگاه قرار گرفتن كتیبه‌ای مربوط به آن بوده است. در گور دختر همچنین عناصر هنر اورارتویی مانند شیروانی دو شیبه و نیز عناصر معماری ایلامی بمانند معبد چغازنبیل را می‌توان دید این بنای ارزشمند در سال 1376 به شماره 1897 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هر گونه دخل و تصرف در آن تا شعاع 100 متری جرم محسوب می‌شود.
 این بنا قدمت منطقه ارم را تایید می کند بخصوص که کوشک اردشیر ساسانی هم در نزدیکی  این بنای باستانی(در تنگ ارم) واقع است .این احتمال وجود دارد که این بنا مربوط  به آرامگاه دختر یا خواهر کوروش هخامنشی باشد.


منبع:

http://eramnet.blogfa.com/post-40.aspx


  • قالب وبلاگ | قالب وبلاگ | بلاگ اسکای